تبلیغات
دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی - انقلاب ایران ۱۳۵۷
یکشنبه 6 بهمن 1387

انقلاب ایران ۱۳۵۷

   نوشته شده توسط: حامد كر    

بسم الله الرحمن الرحیم


انقلابی در سال ۱۳۵۷ خورشیدی در ایران ، (مشهور به انقلاب اسلامی) که با مشارکت اکثریت مردم ، احزاب و روشنفکران ایران انجام پذیرفت. این انقلاب ، نظام پادشاهی ایران را سرنگون، و پیش‌زمینهٔ روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی ، به رهبری روح‌الله خمینی ، در ایران را فراهم کرد. تفکرات و شخصیتهای اسلامی ، در این انقلاب حضور برجسته ای داشتند. روح‌الله خمینی ، این انقلاب را انقلاب اسلامی خواند.  این انقلاب ، با نام انقلاب ۱۳۵۷ نیز شناخته میشود.

بازه اصلی انقلاب مذکور ، از ۲۹ بهمن ۱۳۵۶  با اولین راهپیمایی عظیم مردم تبریز شروع می‌شود و تا قیام مردم تهران در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ خورشیدی ، به طول مى كشد. پس از آن ، با تصویب قانون اساسی جدید ، سید روح الله خمینی به پرنفوذترین رهبر کشور تبدیل می‌شود. در این میان، پس از آن‌که تظاهرات و اعتصابات مردم ، کشور را فلج کرده بود، محمدرضا پهلوی ، به اجبار ، کشور را ترک کرد (دی ۱۳۵۷) و پس از اعلام بی‌طرفی ارتش نسبت به درگیری‌های خیابانی، سید روح‌الله خمینی به ایران بازگ‌شته و قدرت را بدست گرفت . قیام مردم تهران ، از 17 شهریور تا ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ خورشیدی ، آخرین ضرباتی بود که سلسلهٔ پهلوی را متلاشی کرد.

در رفراندوم دوازده فروردین ۱۳۵۷ زمانی که ایرانیان با اکثریتی قاطع (٪۹۸٫۲) در قالب یک همه‌پرسی ملی ، نظام سلطنتى را نفى و با نوع حکومت جمهوری اسلامی (به عنوان نظام حکومتی آینده) موافقت کردند، پادشاهی ایران رسماً به جمهوری اسلامی ایران تبدیل شد.

سلطنت پهلوى معتقد به حفظ رژیم با كمك ارتش و سرویس‌های امنیتی بود؛ انقلاب حکومت سلطنتی را برانداخت و حکومتی دینى برپایهٔ تفسیر خاصی از شیعه به نام ولی فقیه جایگزین نظام قبلى گردید.